Najlepsze sposoby

na oszczędzanie w biznesie

Zobacz i wypróbuj
badanie kamerą termowizyjną

Badanie kamerą termowizyjną jako element działań w branży budowlanej

Branża budowlana to doskonały przykład, gdzie wykorzystywane jest badanie kamerą termowizyjną. Za pomocą takich badań firmy budowlane starają się walczyć z problemami mieszkańców, którzy skarżą się na ciągłe niedogrzanie swoich domostw. Często narzekają oni na „uciekające” z mieszkań ciepło, co przeważnie związane jest z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz. Problem, jakim jest konieczność ciągłego dogrzewania takich mieszkań jest o tyle poważny, że wiążą się z tym ogromne straty finansowe, bo przecież ogrzewanie każdego z nas kosztuje i nie są to małe kwoty. Badanie kamerą termowizyjną to obecnie raczej obowiązkowy punkt wyjścia, gdy planuje się jakiekolwiek modernizacje.

Dlaczego należy je wykonać właśnie na początku, jeszcze przed tworzeniem jakiegokolwiek planu modernizacji? Takie badania dostarczają nam danych, na podstawie których podejmuje się decyzje, co do dalszego sposobu działania. Odczyty pomiarów dostarczają nam szeregu istotnych informacji, chociażby o stanie izolacji poszczególnych segmentów budynku, od poddasza po same fundamenty. Sprawdzana jest szczelność wszelkich miejsc, przez które może ulatniać się ciepło, a więc okien, drzwi, bram garażowych, czy nawet kominów. Dzięki takim badaniom można wykazać, czy w którymś miejscu izolacja nie jest uszkodzona lub nie ma za cienkiej warstwy, lub, czy nie występują problemy z ogrzewaniem, jak chociażby zatory w grzejnikach.

Po przeprowadzeniu takich badań termowizyjnych możliwe jest opracowanie właściwego planu modernizacji, który następnie będzie się realizować. Widzimy tu, że nie bez powodu najpierw należy wykonać pomiary termowizyjne, ponieważ każda z kolejnych faz wynika z poprzedniej i razem tworzą logiczną całość. Aby wykonać modernizację, powinno się mieć plan, który z kolei powinien zostać sporządzony na podstawie rzetelnej analizy obecnego stanu budynku.